Daha Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin Bitki Bazlı Beslenme – Dr. Tepeler

Plant-based diyet yani bitki bazlı beslenme son yıllarda artan obezite, kalp-damar hastalıkları, kanserler ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruyuculuğu nedeniyle popüler olan bir beslenme şeklidir. Cinsel yaşam ve diyet konuları sıkça sorulan sorulardandır. Bitki bazlı bezlenme vegan beslenme alışkanlığının başlangıç aşaması olarak kabul edilebilir. Veganizm bir felsefe- yaşam tarzı olarak hiçbir hayvansal tüm ürünlerin tüketilmemesidir. Bitki bazlı beslenme şeklinde ise sınırlı miktarda hayvansal ürünler tüketilmektedir.

Vegan veya bitki bazlı beslenme metabolik sendrom başta olmak üzere, kalp-damar hastalıkları, kanserlere karşı koruyucu ve neticede sağlıklı yaşam üzerine kanıtlanmış pek çok olumlu etkisi vardır.

İçindekiler

Sertleşme nasıl sağlanır?

Sağlıklı bir cinsel yaşam metabolik, hormonal ve nörolojik pek çok bileşenin uyumlu ve ortak çalışması neticesinde oluşur. Nitrik oksit ile penis kavernöz yapılarındaki düz kas yapılarının gevşemesi ve kan ile dolması sonucunda ereksiyon yani sertleşme sağlanmış olur.

Erektil disfonksiyon nedir?

Halk arasında iktidarsızlık denilen erektil disfonksiyon cinsel bileşmeyi sağlayacak ereksiyon (sertleşme) sağlanamaması veya yeterince sürdürülememesi durumudur. Pek çok sebebinin yanında yaşam tarzı (aşırı sigara, alkol tüketimi, sağlıksız beslenme ve kilo alımı) önemli yer tutar.

İletişime Geç

Kötü beslenme sertleşme bozukluğu yapar mı?

Kötü beslenme, yağlı, hayvansal kaynaklı ve işlenmiş ürünlerle beslenme bugün başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere erkek cinsel performansı üzerine olumsuz etkileri vardır. Bunun aksine Akdeniz tipi beslenmenin de antioksidan seviyesini artırarak yaşam süresini uzattığı, pek çok hastalığı önlediği çalışmalarda gösterilmiştir. Bunun aksi

Akdeniz tipi beslenen erkeklerde iktidarsızlık sorununun anlamlı ölçüde azaldığını gösteren pek çok bilimsel araştırma vardır. Yine obez erkeklerde bitkisel beslenme ve kilo verme sonrası ereksiyon gücünün arttığı kanıtlanmıştır.

Bitkisel beslenme cinsel gücü artırır mı?

Halk arasında benim de çok sevdiğim ve hastalarıma hatırlattığım bir nasihat vardır: ‘40 yaşına kadar koyun kuzu, 40 yaşından sonra koyun kuzu ne yer ise onu ye.’ Bitki bazlı beslenme özellikle cinsel sorunların sıklığının arttığı 40 yaş üstü erkeklerde önerilmektedir. Bitki bazlı beslenme yalnızca erektil disfonksiyona karşı korumakla kalmayıp, sertleşme bozukluğu olanlarda da tedavi edici etki göstermektedir. Anti-inflamatuvar, anti-oksidan rolü olan fiberden zengin bitkiler ve polifenoller özellikle ereksiyona olumlu katkıda bulunur.

Bitki bazlı beslenmenin diğer faydaları nelerdir?

Bitki bazlı beslenme obezite, diyabet, koroner kalp hastalıkları ve kanserlere karşı da koruyucudur. Bu sebeple bitkisel bazlı beslenen toplumların dolaylı olarak sağlık giderleri düşüp ülke ekonomisine olumlu etkisi vardır. Hayvansal ürünlerin tüketiminin azaltılmasının sera gazı emisyonunu ve çevre kirliliğini azaltmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP