Erken Boşalma Tedavisinde Penis Başına Dolgu Uygulaması – Dr. Tepeler

 

Erken boşalma erkekler arasında en sık görülen cinsel sorunlardandır. Yapılan araştırmalarda farklı oranlar bildirilse de toplum içinde cinsel aktif erkeklerin yaklaşık %30’u bu sorundan muzdariptir. Bu kadar sık görülen bir durum olmasına rağmen maalesef pek çok erkek çözümsüz olduğunu düşünmekte veya tedavi arayışına girmemektedir.  Erken boşalmaya sertleşme bozukluğu gibi diğer cinsel işlev bozuklukları da eşlik edebilir.

 

Erken boşalma yalnızca erkekleri ilgilendirmeyip, partnerlerini de ilgilendiren bir sorundur. Bu sorunu yaşayan erkelerde özgüven kaybı, stres, yetersizlik hissi oluşabilir. Bu durum ilerlediğinde sertleşme bozukluğu, istekte azalma hatta depresyona da yol açabilir

Erken boşalma erkekler arasında en sık görülen cinsel sorunlardandır. Yapılan araştırmalarda farklı oranlar bildirilse de toplum içinde cinsel aktif erkeklerin yaklaşık %30’u bu sorundan muzdariptir.

İçindekiler

Boşalma nedir? Boşalma nasıl gerçekleşir?

Boşalma cinsel ilişki sırasında oluşan haz ile aniden penisten meni sıvısının çıkışıdır. Merkezi sinir sistemi yani beyin tarafından kontrol edilir. Cinsel uyarılma sonrası, sinirsel uyarı omurilikten beyine iletilir. Uyarılma belli bir seviyeye ulaştığında beyin üreme organlarını harekete geçirir. Testiste üretilen spermler emisyon denilen fazda sperm kanalı (vaz deferens) ile prostat içine doğru hareket eder ve spermler prostat salgısı ile birleşir. Orgazm anında pelvik taban, penis kök kısmındaki kasların kasılması ve mesane boynunun kapanması ile ejakülasyon yani boşalma gerçekleşir. Boşalma veya orgazm sonrası peniste sönme gerçekleşir ve cinsel ilişki sona erer. 

 

 

Erken boşalma nedir?

Erken boşalmanın tanımı cinsel ilişkiye başlamadan veya başladıktan kısa süre sonra kontrolsüz bir şekilde ve partneri tatmin edemeden boşalmanın olmasıdır. Erken boşalma için süre (1 veya 3 dakika gibi) tanımlamaları yapılmasına rağmen, en uygun tanımlama ‘‘kişinin boşalmasını kontrol edememesi’’ ve ‘‘kendisi veya partnerinin tam tatmin olamadan boşalmasıdır’’

 

 

 

İletişime Geç

Erken boşalmanın sebepleri nelerdir?

Erken boşalmanın neden oluştuğuna dair şimdiye kadar pek çok teori sunulsa da biyolojik, kimyasal ve psikolojik nedenler en önemli etkenler olarak kabul edilmektedir. Penis başının aşırı duyarlılığı sonucu erken uyarılma farklı tedavi arayışlarına biz hekimleri yöneltmiştir. 

 

Serotonin beyinde salgılanan bir madde olup kişinin duygu durumu, uyku düzeni ve cinsel arzusunun kontrolünde görevlidir. Serotonin miktarındaki artış boşalma süresini geciktirirken, erken boşalması olanlarda serotonin miktarı düşük bulunmuştur.

 

Bazı psikojenik durum veya hastalıklar da erken boşalmaya sebep olabilir. Depresyon, stres, özgüven kaybı, partnerle yaşanan duygusal çatışmalar, daha önce yaşanan cinsel travmalar erken boşalma sebeplerindendir. 

Erken boşalma tedavisinde neler kullanıyoruz?

Erken boşalma sorunu için davranış tedavileri, ilaçlar, penis başına uygulanan sprey veya kremler kullanılmaktadır. Medikal tedaviler yani ilaç tedavisi en sık tercih edilen yöntemdir. 

Bu amaçla seratonin geri emilimini önleyen (SSRI) grubu ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar normalde depresyon tedavisinde kullanılmakta olup, yan etkileri boşalmanın gecikmesidir. SSRI grubu ilaçlardan Dapoksetin, kısa etki süreli olduğu için erken boşalma tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar maalesef tedavi edici olmayıp kişi ilaç tedavisini bırakınca aynı sorunlarla karşılaşmaktadır. 

Penis başının uyarılmasını azaltan kremler veya spreyler de kullanılmaktadır. Dolgu uygulaması ile erken boşalması olan hastalardaki amacımız peniste bir bariyer oluşturarak erken uyarılmayı engellemektir. Bu sayede özellikle penis duyarlılığı fazla olan kişilerde etkili ve uzun süre kalıcı bir tedavi yöntemidir.  

Penis başına dolgu nasıl uygulanır?

Penis başı denilen glans kısmına doku alt kısmına dolgu maddesi enjekte edilir. Bu işlem kadınlarda dudakları daha dolgun göstermek için uygulanan dudak dolgu uygulaması işlemine benzetebiliriz. İşlem kliniğimizde lokal anestezi altında uygulanır. Yaklaşık 30-60 dakika kadar sürer. İşlem sırasında hastalarımız ağrı duymaz. Kanama olmaz.  İşlem sonrası hastalarımız normal hayatlarına dönebilir. Bir hafta sonra cinsel ilişkiye başlayabilirler. 

 

Penis başına uygulanan dolgu ile penis başı büyütülebilir mi?

Bu dolgu aynı zamanda penis baş kısmında anlamlı bir dolgunluk, büyüme sağlayabilir. Penis büyütme ameliyatı olan kişilerde penis gövdesi kalınlaşıp baş kısmı orantısız bir şekilde küçük kalabiliyor. Veya bazı kişilerde penis başı orantısal olarak daha küçük görünebilir. Bu durumlarda glans penis hiyaluronik asit dolgusu ile güvenli olarak büyütülebilir

Dolgu işleminin yan etkisi veya riski var mıdır?

Hiyaluronik asit bugün pek çok kozmetik işlem amacıyla kullanılan güvenilir bir dolgudur.  Ortopedi, göz, plastik cerrahi ve üroloji branşlarında güvenli ve etkin bir şekilde uygulanmaktadır. Vücutta enflamasyon, ateş, alerji gibi reaksiyonlara sebep olmaz. Doğal görünürlük kazandırır.  Görülen yan etkiler genelde hafif olup, geçicidir.  Penis başında ağrı, morluk, hissizlik ve hafif şişlikler zamanla ortadan kaybolacaktır. 

Etki süresi ne kadardır? Kalıcı bir tedavi sağlar mı?

Yapılan araştırmalarda işlem sonrası hasta ve partnerinde 3-4 kata varan memnuniyet artışı sağlanmıştır. Cinsel ilişki süresi 6. ay ve 5 yıllık takip sürelerinde önceki döneme göre tatmin edici uzama sağlanmıştır. Moleküller arasındaki çapraz bağlar sayesinde hiyaluronik asit diğer dolgulara (yağ ve kollajen) göre çok daha uzun süre dokuda kalabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP