İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Endoskopik Prostat Cerrahisi – Dr. Tepeler

Prostat Nedir?
Ne İşe Yarar?

Prostat idrar yollarında, idrar kesesinin (mesane) altında olan ve idrar borusunu (üretra) saran erkeklerde bulunan bir bezdir. Normalde 20-25 gr kestane şeklinde, menide (semen) bulunan sıvıları salgılayan bir organdır.

İlerleyen yaşlarda hormonal değişimler neticesinde prostat bezi büyümeye başlar ve idrar yollarını daraltarak şikayetlere sebep olur. Prostat büyümesi çoğunlukta iyi huylu prostat büyümesi şeklindedir. İyi huylu prostat büyümelerinin prostat kanserlerinden ayırt edilmesi gerekmektedir.

İçindekiler

İyi huylu prostat büyümesi genellikle yaşlılığa bağlı ortaya çıkar ve sebebi henüz kesin olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir.

Nasıl Teşhis Konulur?

Prostat büyümesi tanısını koyarken benzer şikayetlere yol açabilecek diğer hastalıklar da sorgulanır ve detaylı bir tıbbi öz geçmiş alınır. Daha sonra fizik muayene yapılır.

Bu işlemde sırasında cinsel organlar ve prostat muayene edilir. Prostat muayenesi rektal yoldan parmakla yapılır ve prostatın şekli, sertliği ve boyutu incelenir.

Daha sonra bazı kan ve idrar tahlilleri ve daha kapsamlı testler yapılır.

İdrar tahlili ve PSA en temel testlerdir. PSA (prostat spesifik antijen) özellikle prostat kanseri taramasında da kullanılan iyi huylu prostat büyümesi ve kanserin ayrımında kullanılan testtir.

İdrar akımını ölçen üroflowmetri ile büyüyen prostatın idrar yolunu daraltıp daraltmadığı araştırılır. Ultrason ile prostatın büyüklüğü (hacmi), idrar yaptıktan sonra idrar kesesinde idrar kalmışsa miktarı ve böbreklerde herhangi bir sorun olup olmadığı incelenir.

Bazı hastalarda idrar yapma güçlüğünün sebebini daha net ortaya koymak için ürodinami yapılabilir.

Kimlere Tedavi Önerilebilir?

Şikayetleri yaşam kalitesini etkileyen hastalara öncelikle ilaç tedavisi önerilir ve hastalar belirli aralıklarla takip altına alınır.

İlerleyen dönemde prostat büyümesine bağlı olarak ilaç tedavisinden fayda görmeyip, sık idrar yolu enfeksiyonu geçirenlere, böbrekleri etkilenenlere, idrar yapamayıp sonda takılanlara, idrarda tekrarlayan kanaması olanlara prostat cerrahisi önerilir.

Cerrahi tedavinin anacı büyüyen ve idrar yolunu tıkayan prostat dokusunu ortadan kaldırıp, sağlıklı idrar akışını sağlamaktır.

En yaygın uygulanan ve standart kabul edilen prostat ameliyat tekniği TUR-prostat (transuretral prostat rezeksiyonu) denilen endoskopik yolla prostat bezinin çıkarılması işlemidir.

Bu yöntemle vücutta herhangi bir kesi yapılmadan, idrar yapılan boru (üretra) içine kameralı bir cihaz (rezektoskop) ile girilerek prostat bezi küçük parçalar halinde dışarı alınır.

İşlem spinal veya genel anestezi altında uygulanır. İşlemden sonra idrar kesesine bir sonda yerleştirilir ve genellikle işlemin 1. veya 3. günü sonda alınarak hastalar taburcu edilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP