Penis Boyu Gerçekten Önemli Mi? – Dr. Tepeler

Bu soruya en net cevap hayır, penis boyutu önemli değildir - en azından arzu edilirlik veya işlev açısından.

 

Penis boyutları, cinsel ilişki sırasında sertleşme fonksiyonunu etkilemez. Yani daha büyük bir penis daha güçlü sertleşme sağlamayabilir. Yine penis boyutları ilişkide alınan haz derecesini etkilemez. Daha büyük penisi olan kişi daha fazla zevk almaz. Partneri de çok daha fazla zevk alacaktır demek doğru olmaz. 

 

Bu gerçeklerin yanında bazı kişiler daha büyük ve iri penise sahip olmak isteyebilir. Bu kişinin veya partnerinin tercihidir. 

 

Bu, penisin görünür tabanında deri altında daha fazla yağ olduğunda penisin daha kısa göründüğünü düşündürmektedir. Kilo kaybı genellikle bu sorunu çözebilir.

İçindekiler

Ortalama penis boyu nedir?

Erişkin bir erkek için ortalama penis uzunluğu yumuşak haldeyken 9.1 cm ve ereksiyon halindeyken 13.1 cm. Çevresel olarak, ortalama yumuşak penis 9.31 cm ve ereksiyon halindeyken 11.66 cm ölçülerindedir.

 

Ortalamalar bu şekildeyken erişkin bir erkekte penis boyu 10 cm altında küçük, 7cm’den kısa ise mikro penis olarak tanımlanır. 

Türkiye’de erkeklerin ortalama penis boyu nedir? 


Penis boyu ırklar arasında değişkenlik göstermektedir. Türkiye’de şimdiye kadar penis boyutunu değerlendiren 3 çalışma yapılmıştır. En geniş seride (2276 kişi üzerinde yapılan çalışma) yumuşak penis boyu ortalaması 9.3cm, gergin penis boyu ise 13.7cm olarak ölçülmüştür.  

İletişime Geç

Penis boyu nasıl ölçülür?

Penis boyu ile tanımlamalarda 2 yöntem kullanılır. İlki penis yumuşak haldeyken penis uç kısmından gerilerek penis kökünden yapılan ölçümdür. Diğer ölçüm penis erekte yani tam sert haldeyken yapılır. Penis kök kısmından uç-glansa kadar boyu ölçülür ve erekte penis boyu olarak tanımlanır. Bunun için cetvel kullanmak zor olacağı için mezru kullanmak daha doğru olacaktır. Penis çapı da aynı şekilde hem yumuşak hem de erekte halde ölçülür. 

 

Penis boyut farklılıkları ölçüm yönteminden de kaynaklanabilir. Bazı hastalarda penis üzerindeki yağ dokuya gömülmüş olabilir. Bu yüzden penisin uç kısmından gerilerek kök kısmındaki yağ dokularda hafifçe bastırıp kemik doku hissedilerek yapılan ölçüm daha sağlıklıdır. 

 

Dünyada penis boyu ortalaması nasıl?

 

Devam eden araştırmalar penis boyu hakkında benzer bulgular üretmeye devam ediyor.

2014 yılında yapılan bir incelemede, 17 yaş ve üzeri 15.521 erkek için sağlık uzmanları tarafından alınan ölçümler incelenmiştir.

 

Ortalama ölçümler aşağıdaki gibiydi:

 
Yumuşak penis uzunluğu: gerildiğinde 9,16 cm, penis çevresi: 9,31 cm
Ereksiyon halindeki penis uzunluğu: 13,12 cm, ereksiyon halindeki penis çevresi: 11,66 cm 

2014 yılında araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1.600'den fazla erkeği kapsayan bir çalışmanın bulgularını yayınladı. Bu çalışmada ereksiyon halindeki bir penisin ortalama boyutları 14.2 cm uzunluk ve 12.2 cm çevre olarak belirlenmiştir. Katılımcılar kendi ölçümlerini sunmuş ve karşılığında prezervatif almışlardır. Bununla birlikte, kendi kendine bildirilen ölçümler genellikle güvenilir değildir.

2019 yılında yapılan bir araştırma, birçok erkeğin, özellikle de başka bir kişiyle cinsel faaliyette bulunmuşlarsa, kendilerini rapor ederken penislerinin boyutunu olduğundan fazla tahmin ettiklerini ortaya koymuştur.

Araştırmada, insan cinselliği kursuna katılan 170 üniversite çağındaki erkekle anket yapılmıştır. Sonuçlar, başka bir kişiyle cinsel deneyimi olanların, karşılıklı cinsel deneyimi olmayanlara kıyasla daha fazla abartma olasılığı olduğunu göstermiştir.

Yazarlar, cinsel açıdan deneyimli erkeklerin "daha büyük bir erkeklik, cinsel yeterlilik ve hüner duygusuna" sahip olduklarını tahmin etmektedir.

2007 yılında, Hindistan'daki araştırmacıları, dünyanın çeşitli ülkelerinden 16 çalışmada penis boyutlarını listeleyen bir tablo hazırladı. Bu çalışma sonucunda hepsi de benzer ortalama penis uzunluklarına ulaşmıştır:

 

Yumuşak uzunlukları yaklaşık 7-10 cm arasında değişmektedir

Yumuşak penis çevresi yaklaşık 9-10 cm arasında değişiyordu

Erekte halde uzunlukları yaklaşık 12-16 cm arasında değişiyordu

Sadece bir çalışmaya dayanan ereksiyon çevresi yaklaşık 12 cm idi

Kadınlar ne büyüklükte penis ister?

 

2015 yılında yapılan bir çalışma Trusted Source 75 kadından 33 farklı boyutta 3D baskılı modeller kullanarak penis boyutu tercihlerini belirtmelerini istemiştir.

Modellerin uzunluğu 10-21,6 cm ve çevresi 5-17,8 cm arasında değişiyordu.

Seçimler, katılımcıların düşündükleri ilişkinin niteliğine göre değişiklik göstermiştir.

Uzun süreli cinsel partnerler için 16 cm uzunluk ve 12,2 cm çevre uzunluğu seçmişlerdir.

Tek seferlik cinsel partnerleri için ise 16,3 cm uzunluk ve 12,7 cm çevre ölçüsü seçmişlerdir.

Genel olarak, istedikleri boyut, çalışmalarda bulunan ortalamaların biraz üzerinde çıkmıştır.

 

Obezite ve yaşın etkisi

2015 yılında Suudi Arabistan'daki araştırmacılar, üroloji kliniğine başvuran 20-82 yaş arası 778 erkeği kapsayan bir çalışma yayınladı.

 

Ereksiyon olduktan sonra araştırmacılar ölçümler yapmış ve ortalama olarak

  • penis uzunluğu, kasık kemiği üzerindeki deriden penis ucuna kadar 12,53 cm idi

  • penis uzunluğu kasık kemiğinden penis ucuna kadar 14,34 cm idi

  • penis çevresi ise 11,50 cm idi


Araştırmacılar ayrıca katılımcıların obeziteyle birlikte artan vücut kitle indeksini (VKİ) de ölçtü. Kasık bölgesi üzerindeki deriden ölçüm yapıldığında daha yüksek BMI ile daha kısa ereksiyon halindeki penis uzunluğu arasında zayıf bir korelasyon vardı, ancak kemikten uca doğru ölçüm yapıldığında yoktu.

 

Bu, penisin görünür tabanında deri altında daha fazla yağ olduğunda penisin daha kısa göründüğünü düşündürmektedir. Kilo kaybı genellikle bu sorunu çözebilir. 

 

Araştırmacılar ayrıca 20 yaşındaki erkekler ile 70 yaşındakiler arasında küçük bir boyut farkı bulmuşlardır, ancak fark 1 cm'den azdır.

Mikro penis ve gömük penis

 

Bazı insanlar, genellikle hormonal veya genetik faktörler nedeniyle penisin alışılmadık derecede küçük olduğu mikro penis ile doğarlar. Bir mikro penis, ortalama büyüklükteki bir penisle aynı işlevleri yerine getirir, ancak insanlar görünüşünden memnun olmayabilir. Kişi isterse hormonal tedavi veya ameliyatlar ile boyutunu artırabilir.

Bazen, ortalama büyüklükteki bir penis, etrafında ek deri-yağ olduğu için küçük görünebilir. Bu duruma gömük penis denir ve penisin üzerindeki yağların alınmasıyla veya egzersiz - kilo kaybı ile bu sorun çözülebilir. Penis böylece daha görünür hale gelecektir. 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP