Peygamber Sünneti (Hipospadias) Belirtileri ve Tedavisi – Dr. Tepeler

 

Peygamber sünneti, halk arasında doğuştan sünnetli veya yarım sünnetli olarak tanımlanan ve tıp dilinde hipospadias olarak adlandırılan, erkeklere özgü bir bozukluktur.

Bu bozukluk, erkek dış idrar deliğinin, olması gereken yerde bulunmaması ve dış idrar yolu altına açılması şeklinde tanımlanır.

Genellikle küçük çocuklarda uygulanan bir ameliyat olan peygamber sünneti ameliyatının, 2 yaşından önce yapılması cinsel gelişim ve sağlık için oldukça önemlidir. Peki peygamber sünneti nedir, neden olur ve nasıl tedavi edilir?

İçindekiler

Peygamber Sünneti Nedir?

Peygamber sünneti, erkek çocukları ilgilendiren bir sorundur. Bu sorunun cinsel kimlik oluşumundan önce ortadan kaldırılması, ileride sağlıklı bireyler yetiştirmek adına önemlidir. Oldukça nadir rastlanan bir sorun olsa da yeni doğan 300 bin erkek bebekten 1’inde bu rahatsızlık tespit edilir. Peygamber sünnetinde, penis başına yakın bir yerde veya testisler ile penisin birleştiği kısımda idrar deliği oluşur. Bu durum çeşitli boşaltım problemlerini beraberinde getirir.

Peygamber Sünneti Belirtileri Nelerdir?

Cinsel gelişim bozukluğu olarak bilinen hipospadias durumunda; sünnet derisi takkeye benzer bir şekle sahip olur. Normal penis yapısında uç kısımda bulunan idrar deliği, peygamber sünneti gözlenen hastalarda farklı bir yerde bulunur.

Deliğin konumu kişiden kişiye değişir, bazı durumlarda normal konuma yakın bir yerde bulunurken; bazı durumlarda penis köküne yakın bir noktada yer alabilir. Bu durumda idrar, penisin alt kısmından yapılır.

Peygamber sünnetinde boşaltım oldukça sıkıntılı olur. Hastaların bazılarında ek bozukluklarla birlikte gelişebilir. Bu bozukluğa en sık eşlik eden sorunlardan bir diğeri penis yapısının aşağıya doğru kıvrık olma durumudur. İdrar deliği normal konumuna ne kadar uzakta ise penis eğriliğinin şiddeti de o kadar fazla olur. Ek olarak farklı ürolojik problemlerle birlikte de gelişim gösterebilir. Ayrıca inmemiş testis, küçük penis ve hatta gelişmemiş yumurtalık kesesi gibi farklı gelişim bozuklukları da peygamber sünneti nedeniyle ortaya çıkabilir. 

İletişime Geç

Bu sorun, çocukların psikolojik olarak kötü hissetmesinde ve bireysel gelişiminde sekte olmasında etkilidir. Bu nedenle peygamber sünneti teşhisi konulan çocukların tedavi edilerek en kısa zamanda topluma kazandırılması gerekir.

Peygamber Sünneti Nasıl Tedavi Edilir?

Peygamber sünnetinin tedavisi cerrahi müdahale ile mümkündür. Bu ameliyatın, cinsel kimliği etkilememesi ve özgüven eksikliklerine yol açmaması için mümkün oldukça erken yapılması gerekir. Bunun için ideal yaş 6-18 ay aralığı olarak belirlenmiştir.

Genellikle 2 yaşından önce ameliyatın yapılmış olması önerilir. Ancak bazı çocuklarda 4-7 yaşına kadar ameliyat yapılabilir. Genellikle önerilen, ilkokul çağına başlamadan önce ameliyat sürecinin tamamlanmış olmasıdır. Bu şekilde çocuğun sosyal yaşama alışma süreci hız kazanır ve ek kişisel gelişim sorunlarının ortaya çıkma riski düşer.

Peygamber sünneti ameliyatında amaç, penisi fiziksel ve işlevsel açıdan normal hale getirmektir. Hastalarda genellikle sünnet derisi, ameliyat sırasında kullanılır. Bu nedenle sünnet öncesi çocuklarda mutlaka uzman muayenesi gerekir. Ameliyat sırasında bölgedeki eksik deri parçaları sünnet derisinden karşılanır ve idrar deliği ile penis yapısının normal hale getirilmesi sağlanır.

Eşlik eden diğer problemler de varsa (inmemiş testis, kasık fıtığı, penis eğriliği (kordi) ve bifid skrotum gibi) aynı seansta tek anestezi ile bu sorunlar da tedavi edilmelidir. Ameliyatta sünnet derisi kullanıldığı için, öncesinde sünnet yaptırmamak önemlidir.

Düzenli doktor muayenesi ve kontrol hastalığın kesin tanısının konulmasında ve gerekiyorsa ameliyat ihtimalinin değerlendirilmesinde etkilidir.

Çocukta var olan sorunun kesin olarak peygamber sünneti olduğu biliniyorsa, sünnet tarihi ertelenmeli ve çocuk mümkün olan en yakın zamanda ameliyat edilmelidir. Bu sayede kişisel ve sosyal gelişim açısından çocukta daha farklı psikolojik problemlerin ortaya çıkması engellenir.

Topluma ve kendine faydalı bireylerin yetiştirilmesi için sorunun mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılması doğru olur.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP