Sünnet Nedir? Sünnetin Faydaları Nelerdir? – Doç. Dr. A. Kadir Tepeler

Sünnet Nedir?

Dünya üzerinde en sık uygulanan, penisin baş kısmının (glans) üzerini örten deri parçasının çıkarıldığı cerrahi işlemdir. Cerrahi işlem olmasının yanında dini, kültürel ve sosyal yönden de önem atfedilen ve artık günümüzde sağlık açısından bir çok yararı olduğu kesin gösterilen bir durumdur. Bu yüzden yalnızca müslüman toplumlarda değil, Avrupa ve Amerika kıtasında da yaygın bir şekilde önerilmekte ve yapılmaktadır.

İçindekiler

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

Sünnet idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyucudur. Sünnetli erkeklerde HPV denen virüs daha az sıklıkta görüldüğü için sünnet erkekleri HPV’nin yol açtığı penis kanserinden, bu erkeklerin eşlerini de rahim ağzı kanserinden korur. Yine sünnetli erkeklerde HIV enfeksiyonu yani AIDS daha az sıklıkta görüldüğü gösterilmiştir.

Sünnetin Tıbbi Gereklilikleri Nelerdir?

Sünnet derisi eğer çocuğun penisinin üzerini tamamen veya tama yakın kapatıp idrar yapmasını engelliyorsa, idrar yolu enfeksiyonu varsa, doğuştan gelen idrar kesesinde veya böbreklerinde anomali varsa zaman kaybetmeden sünnet yapılmalıdır.

Hangi Yaş Aralığında Sünnet Yapılmalıdır?

Aslında sünnet için tıbbi bir gereklilik varsa her yaşta yapılabilir. Ancak tıbbi bir gereklilik yoksa bu cerrahi işlemin çocuk için en uygun zamanda ve koşulda yapılması gerekir. Psikolojik olarak olumsuz etkileneceği için özellikle 2-6 yaş arası dönemde çocukların lokal anestezi altında sünnet yapılması önerilmez. Bu yaş aralığında yapılacaksa genel anestezi tercih edilmelidir.

Erken yeni doğan dönemi yani 1 ay ile 6 ay arası iyileşmenin hızlı olduğu dönemdir. 2 yaşına kadar da sünnet lokal anestezi altında yapılabilir. Erkek bebeklerin penisin kök kısmı yağlı olduğu için penis bu yağ doku içinde gömük durup, bu çocuklarda sünnet derisinin boyunu ayarlayıp sünneti yapmak tecrübe gerektirir.

İletişime Geç

Sonuç olarak sünnet 2-4 yaş arasında mümkünse genel anestezi altında, diğer yaşlarda ise lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Aileler genellikle genel anesteziden çekindikleri için lokal anestezi ile yapılmasını tercih ederler. Bu aileler için çocuğun olumsuz etkilenmeyeceği dönemlerde tecrübeli hekimler tarafından sünnet yapılmasını tavsiye ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP