HoLEP mi Thulep mi? Ne Tür Farkları Var? – Doç. Dr. A. Kadir Tepeler

Aslında her iki lazerle yapılan ameliyatlar farklı isimlendirilse de ikisinde de amaç prostatın kapsülden sıyrılmasıdır (enükleasyon). HoLEP ameliyatı sırasında Holmium lazer, Thulep ameliyatında ise Thulium lazer kullanılır. Bu iki lazer kullanılarak prostat lobları (adenom) dışındaki kapsülden ayrıştırılıp kanayan damarlar durdurulur. Böylece daha güvenli ve başarılı bir operasyon gerçekleştirilmiş olur.

Holmium lazer ile ilk prostat ameliyatı yaklaşık 20 yıl önce yapılmıştır ve o tarihten bu yana çok fazla hastanın sonuçları makalelerde yayınlanmıştır. Avrupa ve Amerikan Üroloji Derneği kılavuzları tarafından önerilen tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Kullanılan Holmium lazer suda emilen ve dalgalı ritmik şekilde çalışır.

Thulium lazer ise yine aynı şekilde suda emilen ancak sürekli atım yaparak çalışır. 2010 yılında ilk defa prostat enükleasyonu için kullanılmış ve ameliyatın tekniği Thulep olarak isimlendirilmiştir. Doku derinliği Holmium lazerin 0.4mm, Thulium lazerin ise 0.25mm’dir.

Peki Thulep mi HoLEP mi Daha Başarılı?

Her iki tekniğin karşılaştırıldığı çalışmalarda birbirine üstünlükleri gösterilememiştir. Thulium lazerin kesici etkisi daha fazladır. Dokuda karbonizasyon-(kömürleşme) yaparak kanamayı azaltır. Holmium lazer ise uzun dalga boyu ile özellikle patlayıcı atımlar yaparak prostat dokusu ile kapsülü birbirinden ayrıştırıcı etki gösterir.

Operasyon verileri ve ameliyat sonrası sonuçların karşılaştırıldığı araştırmalarda operasyon süresinin 7-8dk kısa olmasının (Thulep grubunda) dışında sonuçlar benzer bulunmuştur. Kan kaybı, hastanede kalış süresi, komplikasyon oranı, 18 aylık takiplerindeki sonuçları benzer bulunmuştur.

Her iki tekniğin cinsel fonksiyonlar açısından karşılaştırıldığı bir çalışma henüz yayınlanmamıştır. Thulium lazerin prostatik kapsüle daha az nüfus ettiği için bazı cerrahlar Thulep’in cinsel fonksiyonlar açısından daha güvenli olduğunu iddia etse de bilimsel olarak bu konuda kanıt yoktur.

Doç Dr Abdulkadir Tepeler

İletişime Geç

  1. Pirola GM, Saredi G, Codas Duarte R, Bernard L, Pacchetti A, Berti L, Martorana E, Carcano G, Badet L, Fassi-Fehri H. Holmium laser versusthulium laser enucleation of the prostate: a matched-pair analysis from two centers. Ther Adv Urol. 2018 Jun 7;10(8):223-233. doi: 10.1177/1756287218779784.
  2. Zhang J, Ou Z, Zhang X, He W, Wang R, Mo M, Chen L, Xu R, Jiang S, Peng X, Qi L, Wang L. Holmium laser enucleation of the prostateversus thulium laser enucleation of the prostate for the treatment of large-volume prostates > 80 ml: 18-month follow-up results. World J Urol. 2020 Jun;38(6):1555-1562. doi: 10.1007/s00345-019-02945-x

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP