BipoLEP Cerrahisi Nedir? HoLEP'den Farkı Var Mıdır? – Dr. Kadir Tepeler

BipoLEP Cerrahisi
Nedir?

BipoLEP cerrahisi pek çok hastada kafa karışıklığı oluşturan bir terminoloji. Holep cerrahisi araştıran hastalarımdan bu soruyu çok duydum.

İyi huylu prostat tedavisinde günümüzde popüler teknik enükleasyon yani prostatın adenom dediğimiz dokusunun kapsülden sıyrılmasıdır.

Biz bu tekniği açık cerrahide mesane içinden parmağımızı prostat dokusunu kapsülden ayırmada uygulamaktaydık.

Ancak bu yöntem açık cerrahinin dezavantajlarını taşıdığı (kanama, hastanede uzun süre kalma, sonda süresinin uzun olması gibi) için, kapalı olarak enükleasyon yapılması çok da avantajlı hale gelmiştir.

İçindekiler

Kapalı olarak yapılan enükleasyon yöntemlerinde sıklıkla lazer enerjileri (Holmium veya Thulium) veya bipolar elektrik enerjisi kullanılmaktadır. İşte bipoLEP denilen yöntem TUR prostat ameliyatı sırasında kullanılan elektrik akımı ile prostat dokusunun kabuğundan (kapsülünden) sıyrıldığı ameliyattır.

BipoLEP tekniğinde prostat adenomu ile kapsülü arasına mekanik olarak girilir ve yine mekanik olarak prostat dokusu sıyrılmaya çalışılır. Bu sırada kanama alanları koter ile durdurulur. Tamamen enükle edilen (sıyrılan) prostat dokusu mesane içine atılır ve oradan da morselatör ile vücut dışına alınmaya çalışılır.

BipoLEP’in HoLEP’den Farkı Var Mıdır?

Teknik olarak iki ameliyatta da amaç prostatın enükleasyonudur ve bu yönüyle fark yoktur ancak BipoLEP tekniğinde elektrik akımı ile kanama alanları durdurulur ve mekanik bir diseksiyon yapılır.

 Yani prostat kapsülden itilerek veya elektrik akımı ile kesilerek sıyrılır. Kullanılan elektrik akımı dokuda 4mm kadar derinliğe yayılabilir.

Holep cerrahisinde kullanılan Holmium lazer ise dokuda 0.4mm kadar derinliğe, ThuLEP’de ise Thulium lazer 1.25mm derinliğe yayılabilir. Prostat etrafından geçen sertleşmeyi sağlayan sinirlere en az zarar verecek enerji kullanılması tercih edilir.

Bu yönüyle özellikle Thulium lazer enerjisi daha güvenli olarak ön plana çıkmaktadır.

İletişime Geç

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP