Holep Ameliyatının Maliyeti Nedir? – Doç. Dr. A. Kadir Tepeler

Holep Ameliyatının
Maliyeti Nedir?

Holep ameliyatının maliyeti nedir? Bu konuda kullanılan teknikler üzerine genel bir kıyaslama yaptık. HoLEP tekniği günümüzde iyi huylu prostat büyümesine bağlı mesane çıkım tıkanıklığında kendini kanıtlamış altın standart olmaya aday bir tekniktir. Özelikle büyük hacimli prostatlarda açık prostatektomiye benzer başarısının yanında, kesi yapmadan uygulanması ve daha kısa hastanede kalış en büyük avantajlarıdır. 

İçindekiler

HoLEP tekniği idrar yapılan açıklıktan kameralı bir aletle girilerek prostat bezinin büyüyen idrar kanalını sıkıştıran kısmının kapsülünden (kabuğundan) holmium lazer enerjisi kullanılarak temizlenmesi işlemidir. Yani kısaca kapalı bir tekniktir. Kesi yapılmaz ve kanama oranı özellikle göbek altından kesi ile mesane açılarak yapılan açık prostatektomi olmak üzere diğer tekniklere göre daha azdır.

En etkin ameliyat tekniğinin araştırılması amacıyla farklı teknikler sonuçları açısından kıyaslanmıştır. 2004 yılında İtalya’da açık prostat ameliyatı ve HoLEP tekniğinin karşılaştırıldığı bir çalışmada HoLEP tekniği maliyeti daha düşük bulunmuştur (3554 USD– açık teknik, 2919 USD HoLEP tekniği maliyeti).1 Cerrahi sırasında kullanılan sarf malzeme giderleri HoLEP tekniğinde daha fazla iken, açık teknikte hastanede kalma, kan takılması gibi masrafların daha fazla olduğu hesaplanmıştır.1

Prostat cerrahi tedavisinde kullanılan 3 tekniğin (TURP, açık prostatektomi ve HoLEP) maliyeti 2020 yılında yayınlanan bir başka çalışmada araştırılmıştır. İtalya’da prostat cerrahisi uygulanan 151 hastanın verileri karşılaştırılmıştır. HoLEP tekniği hastanede kalma süresi, sonda takılma süresi ve komplikasyon oranı diğer 2 tekniğe göre istatistiksel olarak düşük saptandı.

Maliyet analizi incelendiğinde ise 70 g’dan küçük prostatlar için TURP yöntemi 2185 Euro, HoLEP ise 2151 Euro, 70 g’dan büyük prostatlar için açık prostatektomi 4064 Euro, HoLEP ise 2174 Euro olarak hesaplanmıştır. Tüm hastalar göz önünde bulundurulduğunda HoLEP tekniği maliyeti düşük saptanmıştır.

Bunun sebebi HoLEP tekniğinin sarf malzeme fiyatları yüksek olduğu için direkt maliyeti yüksek olsa da hastanede kalış süresi gibi ek masrafların daha az olması nedeniyle diğer yöntemlerden daha avantajlıdır. HoLEP hastaları açık prostatektomi hastalarına göre ortalama 4 gün daha az hastanede kalmışlardır.

Maliyeti Artıran Diğer Sebepler;

Yine maliyeti artıran sebeplerden biri de kan transfüzyonudur. 70 g üstü açık prostatektomi yapılan hastalardan 6’sına kan transfüzyonu yapılır. Bunun yanı sıra HoLEP yapılan hastalarda kan kaybı anlamlı olmadığı için transfüzyon gerekmemiştir.

Bu araştırmanın eksik noktalarından biri belki de en önemli kısmı cihaz maliyetlerinin hesaplara eklenmemiş olmasıdır. Yazarlar Holmium lazer maliyetinin 150.000 Euro, morselatör (prostat dokusunu ameliyat sonunda mesane içinden kıyma gibi parçalayıp çeken cihaz) maliyetinin ise 50.000 Euro olduğunu belirtmiştir. Ayrıca hastaların iş gücü kaybı, hayat kalitesinde bozulma gibi maddi olarak ölçülemeyen bazı durumlardan bahsedilmemiştir.

Sonuç olarak; ülkeler arasında sağlık sigortası sistemi, cihaz maliyetleri ve cerrahi tecrübe farklılıkları nedeniyle HoLEP ameliyatı fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ancak diğer yöntemlere kıyasla cerrahi ekipman maliyetleri yüksek olsa da sonuç olarak hastanede kalış süresi ve ek tedavi giderleri daha azdır. Tecrübeli ellerde daha kısa sürede iş ve sosyal hayata dönüş sağlanmış olur.

İletişime Geç

  1. Salonia A, Suardi N, Naspro R, Mazzoccoli B, Zanni G. Gallina A, Bua L, Scattoni V, Rigatti P, Montorsi F. Holmium laser enucleation versus open prostatectomy for benign prostatic hyperplasia: an inpatient cost analysis. Urology. 2006;68(2):302-6. doi: 10.1016/j.urology.2006.02.007
  2. Schiavina R, Bianchi L, Giampaoli M, Borghesi M, Dababneh H, Chessa F. Pultrone C, Angiolini A, Barbaresi U, Cevenini M, Manferrari F, Bertaccini A, Porreca A. Brunocilla E. Holmium laser prostatectomy in a tertiary Italian center. A prospective cost analysis in comparison with bipolar TURP and open prostatectomy.Arch Ital Urol Androl. 2020 Jun 23;92(2). doi: 10.4081/aiua.2020.2.82
  3. Mathieu R, Lebdai S, Cornu JN, Benchikh A, Azzouzi AR, Delongchamps NB, Dumonceau O. Faix A, Fourmarier M, Haillot O, Lukacs B, Misrai V, de La Taille A, Robert G, Descazeaud A. Perioperative and economic analysis of surgical treatments for benign prostatic hyperplasia. A study of the French committee on LUT. Prog Urol. 2017 May; 27(6):362-368. doi: 10.1016/j.purol.2017.03.010.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

1 Comment to “ Holep Ameliyatının Maliyeti Nedir?”

  1. Cem ENGİN says :Yanıtla

    SSK Emeklisim.Holep ameliyatından yararlanabilirmiyim.Cebimden ne kadar fark vermem gerekir.Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP