Erken Boşalma Tedavisinde Penis Başı Dolgu Uygulaması – Dr. Tepeler

Erkekler arasında en sık görülen cinsel işlev bozukluğu erken boşalmadır. Bazı araştırmalara göre erkekler arasındaki sıklığı %40’a kadar çıkan bu durum hem erkek hem de partneri açısından memnuniyetsizlik oluşturan önemli bir sorundur. 

Erken boşalma tanımı nedir?

Erkek cinsel organının kadın vajeni içerisindeki süre baz alınarak yapılan tanımlamalar şimdiye kadar kullanılmaktaydı. Yaşam boyu erken boşalma bu sürenin 1dk altında olması, sonradan gelişen kazanılmış erken boşalma ise 3 dk altında olması şeklinde tanımlanmaktadır. Ancak bazı erkekler için böyle bir süre tanımlamak bazen zordur. Bu sebeplerle en güzel tanımlama: ‘Boşalmanın kontrol edilememesi ve bunun sorununda kişide ve partnerde tatminsizlik durumu oluşması’ durumudur. 

İçindekiler

Erken boşalma sebepleri nelerdir?

Erken boşalma üzerine yapılan çalışmalar tek bir sebep değil, pek çok faktörün erken boşalmaya sebep olduğunu bulmuşlardır. Partner, cinsel ilişki pozisyonu, ilişki sıklığı, kişinin psikolojik durumu, stres, bazı hastalıklar (prostat iltihabı, tiroid bezi çalışma bozuklukları, hormonal düzensizlikler), kullanılan ilaçlar, sertleşme sorunu varlığı boşalma süresini etkileyebilir.

 Erken boşalma nasıl tedavi edilir?

Şimdiye kadar çok farklı tedaviler denenmiş olsa da ideal kalıcı tedavi arayışları halen devam etmektedir. Davranış tedavileri, psikoterapi, ilaç tedavileri ve diğer tedaviler (penis başı dolgusu ve dorsal nörektomi) makalemizde detaylarıyla anlatılacaktır:

 Topikal anestezikler (sprey ve kremler): Penis başı üzerindeki duyu reseptörleri uyarılarak sinirsel ileti oluşup, beyindeki merkeze iletiler giderek bu merkezden çıkan emirle orgazm ve boşalma gerçekleşmektedir. Penis başında uyarılmayı geciktirici topikal anestezikler (krem ve spreyler) ilişkiden yaklaşık 15dk önce uygulanır. Ancak yatağa girmeden önce uygulanan alanın krem veya spreyden arındırılması, silinmesi gereklidir. Aksi halde partnerinizde de uyuşukluk ve hissedememe sorunu olabilir.

 

 SSRI (seratonin re-uptake inhibitörleri): Erkek boşalan kişilerde beyinde boşalmayı kontrol eden merkezde seratonin denen maddenin aktivitesinin düşük olduğu bilinmektedir. Bu amaçla seratonin seviyesini yükselten ilaçlar (SSRI) erken boşalma tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 Bu ilaçlar (SSRI) aslında depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Boşalmayı geciktirici etkileri 1-2 hafta kullandıktan sonra ortaya çıkar. Ancak uzun süre kullanımında cinsel isteğin (libido) azalması, boşalamama, orgazm olamama ve sertleşme güçlüğü gibi yan etkileri vardır.

 Dapoksetin: Bu ilaç kısa süre etkili SSRI’dır yani seratonin seviyesini yükselterek etki gösterir. Diğer ilaçların aksine uzun süreli kullanmaya gerek yoktur. İlişkiden 1-2 saat önce alınması yeterlidir. İlacın bazı yan etkileri mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, kas ağrılarıdır. Yan etkiler, etkisizlik, maliyet nedeniyle Dapoxetin kullananların %90’ı ilacı kullanmayı reddetmektedir. 

 Dorsal penil nörektomi: Penis başının duyusunu alan sinirlerin kesilmesi işlemidir. İşlem lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Sünnet hattından penisin dorsal yüzünden yapılan 3-4 cm kesi ile penis başına giden sinir lifleri öncelikle bulunur. Bu sinir demetleri penis arka yüzünde 5-6 demet şeklinde ilerler.

 Penis içindeki ereksiyonu sağlayan korpuz kavernozum diye bilinen silindir cisimleri saran zar tabakası vardır.  Sinir demetleri bu zar tabakasının (tunika albuginea) üzerinde ilerleyip penis başı (glans) içine girip yüzeydeki dokunma duyusunu alır. Bu işlem erken boşalma tedavisinde başarılı bir yöntemdir. Ancak işlemin ciddi ve kalıcı yan etkileri oluşabilir. Sinir demetlerinin hassas bir şekilde ayrıştırılıp kaç tanesinin kesilip kaç tanesinin bırakılması konusunda farklı görüşler vardır. Sinir demetlerinin kesildiği bölgede duyu kaybı kalıcıdır. Yetersiz sinir demeti kesilmesi ise işlemin başarısız olması ile sonuçlanır. Ayrıca penis cildi ve alt tabakaları üzerinde kesi yapıldığı için buna bağlı riskler de vardır. Tüm bu sebeplerden dolayı daha az yan etkisi olan yöntemleri hastalarımız ve biz hekimler tercih etmekteyiz.

Penis başı dolgusu:

Penis başında deri altında hiyaluronik asit denilen dolgular ile ince bir bariyer tabakası oluşturma esasına dayanır. Bu bariyer tabakası sayesinde cinsel ilişki sırasında boşalmayı sağlayacak uyarılar gecikir ve kişi daha uzun süre ilişkiye devam edip, daha geç boşalır.

Hiyaluronik asit insan vücudunda var olan, deri, deri altı doku, eklem kıkırdağında var olan bir maddedir. Su tuttuğu için dokunun esnekliği, canlılığı ve dolgunluğunu sağlar. Yaşlanmayla birlikte vücutta üretimi azalır. Yüz estetiğinde, eklem rahatsızlıklarında ve son yıllarda genital estetik alanında yaygın olarak hiyaluronik asit kullanılmaktadır.  Vücudumuzda her bölgenin cilt yapısı farklı olduğu gibi kullanılacak hiyaluronik asit de farklı yapıda olmalıdır. Biz de özellikle cinsel organ dokuları için özel olarak geliştirilmiş ve bu dokular ile uyumlu hiyaluronik asit moleküllerini kullanmaktayız.

 Penis başı dolgusu işlemi kimlere uygulanabilir?

Erken boşalma sorunu olup, daha önce farklı tedavi yöntemleri deneyip fayda görmeyen veya ilaç, sprey, krem tedavilerinden fayda görüp bunları kullanmak istemeyen kişilere dolgu işlemi uygulanabilir.

 Penis başı dolgusu kimlere uygulanmaz?

Penis cildinde veya cinsel yolla bulaşan bir iltihabı (bel soğukluğu) olan kişilerde uygulanmaz. Bu kişiler iltihap tedavi edildikten sonra uygun aday haline gelirler.

Yine kan sulandırıcı ilaç (aspirin, ecoprin gibi) ilaç kullananlarda uygulanmaz.

 Penis başı dolgusu işlemi ağrılı mıdır?

İşlem lokal anestezi altında yani penis başı bölgesinin ağrı hissi olmayacak şekilde uygulanır. Bunun için 2 yöntem vardır:

1.Lokal anestezik kremler. Krem penis başına sürülüp 30 dakika beklenir.

2.Sünnet hattına uygulanan anestezik ilaçlar. Sünnet hattına çok ince bir hatta ilaç enjekte edilir. Bu sırada hastalar ağrı duymaması için öncesinde ağrı kesici krem uygulanır. İlaç enjeksiyonundan 5dk sonra hasta tamamen işleme hazırdır.

Lokal anestezinin etkisi birkaç saat sürer. Sonrasında da çok nadiren hafif bir lokal rahatsızlık hissi oluşabilir.

Dolgu işlemi nasıl uygulanır?

Penis başında cilt altına çok ince kanüller ile dolgu maddesi uygulanır. Bu işlemi kendi geliştirdiğim teknik ile uyguluyorum. Benim tekniğim ile penis başında dolgu maddesini homojen ve simetrik bir şekilde dağıtılır. İşlem sonrasında peniste anormal şekil bozukluğu oluşmaz.  Penis başının üst kısmından belli noktalardan giriş yapılır.

 Penis başı dolgu uygulaması kaç dakika sürer?

İşlem lokal anestezi uygulandıktan sonra başlar. Yaklaşık 10dakikada işlem tamamlanır. Hazırlık süresini de hesaba katarsak toplam 20-30dk gibi bir sürede işlem tamamlanmış olur.

 Penis başı dolgusu sonrası günlük hayatıma dönebilir miyim?

Penis başı dolgusu uygulandıktan sonra hastalarımız günlük hayatlarına dönebilirler.

 Penis başına dolgu uyguladıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Penis başı dolgu işlemi sonrası penis başına antibiyotikli bir bandaj uygulanır. Bu şekilde kliniğimizden çıkıp normal hayatlarına dönebilirler. Penis başı dolgu işlemi sonrası hastaların aynı gün banyo yapmaları önerilmez. Birkaç gün bol su içmeleri, sauna veya hamama girmemeleri, çok sıkı iç çamaşırı giymemeleri tavsiye edilir.

 Penis başı dolgu uygulamasından kaç gün sonra cinsel ilişkiye başlanabilir?

Penis başına dolgu uygulamasından 1 hafta sonra cinsel ilişki başlanabilir. Kondom kullanılması penis başında basınca sebep olacağı için önerilmez.

 Penis başı dolgusunun etkisi ne kadar sürer? Etkisi kalıcı mıdır?

Kalıcı dolguların uygulandığı dokuda ve tüm vücutta zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Hiyaluronik asit dolguları vücutta var olan moleküllerden oluşmaktadır. Zamanla parçalanıp vücuda zarar vermeden yok olurlar. Bu süre kişiden kişiye veya kullanılan dolguya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak 6 -12 ay arasında kalıcılığı vardır.

 Penis başı dolgusu etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Penis başı dolgusu uyguladıktan sonra 1 hafta kadar cinsel perhiz öneriyoruz. Bu süre sonrasında hastalarımız ilişkiye başlayabilir. Ancak ilişkiye ara verildiği için dolgunun etkisi hemen gözlenmeyebilir. En sağlıklı sonuçlar genellikle 1 ay düzenli ilişki sonrası ortaya çıkacaktır.

 Penis başı dolgusu tekrar uygulanabilir mi?

Penis başına uygulanan hiyaluronik asit dolgular vücutta parçalanarak zamanla yok edilir. Bu sebeple tedavinin etkinliği azaldığı hastalarda işlem tekrarlanabilir. Tekrarlanmasının herhangi bir zararı yoktur.

 Penis başı için kullanılan dolgu çeşidi ve markası önemli midir?

Penis gövdesi veya penis başının yapısı vücudun diğer bölgelerinden farklılık gösterir. Örneğin penis derisi altında yağ tabakası yoktur ve deri altında sertleşmeyi sağlayan damar ve sinirden zengin dokular vardır. Penis başı bölgesi de aynı şekilde çok ince bir deri ve altında duyuyu alan sinirsel tabaka ve onun da altında damardan zengin süngerimsi dokular vardır.

 Daha uzun süre kalıcılık etkisi olan bazı dolgu maddelerinin penis başında beslenme bozukluğu yaptığı ve penise kalıcı zararlar verdiği gösterilmiştir. Bu sebeple penis başı için uygulanacak en ideal dolgu hiyaluronik asittir.

 Her hiyaluronik asit dolgusu penis dokusu ile uyumlu olmayabilir. Dokuya uygun hiyaluronik asit dolgusu seçiminde molekül büyüklüğü, moleküllerin çapraz bağı, vizkozitesi gibi pek çok özellik göz önünde bulundurulmalıdır. Çene, göz, dudak veya burun için kullanılan dolgu, penis gövdesi ve başı için uygun olmayabilir. Biz kliniğimizde penis ve başı başı için özel olarak geliştirilmiş ve patentlenmiş bir dolgu markası kullanmaktayız. 

Penis başı dolgusu his kaybı ve sertleşme sorununa sebep olur mu?

Penis başı dolgusu uygulamasındaki amaç sinir tabakası üzerine bir bariyer oluşturup duyu iletimini yavaşlatmaktır. Peniste his kaybı gerçekleşmez. Yine aynı şekilde penis içerisindeki sertleşmeyi sağlayan silindirik yapılara (korpus kavernozum) herhangi bir zarar vermez. Bu sebeple sertleşme bozukluğu görülmez.

Penis başı dolgusu ilişki süresini ne kadar uzatır?

Penis başı dolgu uygulaması ile ilgili şimdiye kadar yayınlanan çalışmalarda farklı sonuçlar bildirilmiştir. Bilimsel olarak en güçlü çalışmada işlem sonrası 1. ayda hastaların %67’sinde ilişki süresinde 2.6 kat artış sağlandığı bildirilmiştir. Diğer araştırmalar da göz önüne alındığında ortalama %60 hastada ilişki süresinde 2-3 kat süre artışı sağlandığı görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İletişime Geç

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP