Prostat Biyopsisi ve Uygulanan Teknikler Transperineal Prostat Biyopsisi

Prostat Biyopsisi

Prostat kanseri bugün erkeklerde en sık görülen tümör çeşidi ve ölüme sebep olan 2. kanser çeşididir. Bu kanserin teşhisinde kullandığımız yöntem olan prostat biyopsisi altın standarttır.

Prostat biyopsisi işlemi sırasında bizlere rehber olması için ultrason kullanmaktayız. Ancak ultrason prostat dokusu içindeki kanser odağını göstermede yeterince hassas olmadığı için son yıllarda MR (multiparametrik prostat MR) kullanıma girdi.  Böylece prostat dokusu içinde kanser olma potansiyeli yüksek olan dokuları belirleyebilmekteyiz.

Prostat dokusu içinde multiparametrik MRI ile belirlenen kanser riski yüksek olan odaklardan biyopsi alınarak kanseri saptama şansımızı artırıyoruz. Daha önce çekilen MR görüntülerini ve biyopsi sırasında kullanılan ultrason görüntülerini bilgisayar programı ile birleştiren  cihazlara  UR/MRI füzyon cihazları denilmekte veya kısaca füzyon biyopsi terimi kullanılmaktadır.

Prostat ile kalın bağırsakların son kısmı olan rektum, halk arasında makat denilen bölüm komşudur. Prostat muayenesi rektumdan parmakla prostat dokusunun kıvamı, sınırları, büyüklüğü hissedilerek yapılır.

Aynı şekilde prostat biyopsisi de genellikle rektumdan (transrektal) içeriye yerleştirilen ince bir ultrason probu ile prostat görüntülenerek yapılır. Rektum kirli bir alan olduğu için bu yöntemin özellikle ciddi enfeksiyon riski vardır. Önceden hazırlık yapılmasına rağmen rektum florasından bulaşan bakteriler prostat iltihabına sebep olabilir. Hastaların %4’e yakın bölümünde enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatış gerekebilmektedir. Bunun yanında özellikle prostat ön kısmından biyopsi almak transrektal yolla daha zor olup kanama riski daha yüksektir.

İşlem sırasında iğne rektumdan prostat içine doğru ilerlediği için rektal kanamalar bu yolla sık gözlenir (%1.3-%45). Bu kanamalar kendiliğinden sorunsuz durmasına rağmen hemoroidi olan hastalarda ciddi ve uzun süren kanamalar görülmektedir.

Bizim uyguladığımız transperineal yolla USG/MRI füzyon prostat biyopsisinde hastaların önceden multiparametrik prostat MRI çekilerek prostat dokusu içindeki kanser riski yüksek bölgeler belirlenir. Daha sonra ameliyathanede anestezi (sedasyon veya genel anestezi) altında makat ile yumurtalık arasındaki perine dediğimiz cilt bölgesinden prostata ulaşarak biyopsi almaktayız. 

İletişime Geç

Bu yöntemle rektal kanama veya enfeksiyon riskleri yoktur. Hastalara işlem öncesi antibiyotik profilaksisi veya başka bir hazırlık gerekmemektedir. Hastalar işlemden birkaç saat sonra güvenli bir şekilde taburcu olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP