Erkeklerde Orgazm Sırasında Neden Ağrı Oluşur? – Dr. Tepeler

Erkeklerde Orgazm
Sırasında Neden Ağrı Oluşur?

Orgazm sırasında veya sonrasında ağrı oluşması durumuna disorgazmi veya orgazmalji diye tanımlanır. İlişki veya mastürbasyon sırasında veya sonrasında hafif bir sanıdan şiddetli dayanılmaz ağrıya kadar farklı şiddette hissedilebilir. Ağrı penis, yumurtalıklar, kasık bölgesi, anal bölgelerde hissedilebilir.

Ağrılı orgazm yaşam kalitesini bozabilir. Cinsel yaşantıyı olumsuz etkileyip ilişkilerin sonlanmasına kadar giden tabloya sebep olabilmektedir. 

İçindekiler

Ağrılı ejakülasyon sebepleri o sistemde görev yapan bütün organların hastalıkları ile ilintili olabilir. Bu makalemizde en sık görülen sebepleri anlatılacaktır.

Erkeklerde Orgazm Sırasında Ağrının Sebepleri Nelerdir?

1. Prostatit (prostat iltihabı): Prostat idrar kesesi altında meninin büyük kısmının üretildiği organdır. Bu organın iltihabi hastalıkları (akut veya kronik prostatit) ağrılı ejakülasyona sebep olabilir.

Prostatit 50 yaş altında en sık karşılaşılan ürolojik sorunlardandır.

Çok eşlilik, diyabet, korunmasız ilişkiler, bağışıklık sisteminin zayıflaması kolaylaştırıcı faktörlerdir. Hastalarda eşlik eden başka şikayetler de olabilir (ağrı, idrarda yanma, kasıklarda sancı, sık idrara gitme, idrar akımında zayıflama gibi).

2. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Özellikle korumasız ilişkiler sonucu ortaya çıkan enfeksiyonlar erken ve uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde sperm kanallarında hasar oluşturabilir.

Sonucunda orgazm sırasında ağrı, yanma gibi yaşam kalitesini bozan klinik tabloya sebep olabilir. Hastalarda kirli renkte-bulanık akıntı, çamaşırda lekelenme görülür.

İletişime Geç

3. Prostat kistleri- taşları: Prostat bezi içindeki sperm kanallarını tıkayan taşlar veya kistler özellikle ağrılı orgazma sebep olabilir. Bunun için transrektal ultrason veya prostat MR ile görüntüleme yapılabilir. Tıkayıcı kistler cerrahi ile tedavi edilebilmektedir.

4. Ağrılı mesane- interstisyel sistit: Mesane yüzey epitelinin kronik hastalığıdır. Hastalarda karın alt bölgesinde ağrı, sık idrara gitme, cinsel ilişki sırasında ve boşalmada ağrı görülebilir. Sistoskopi tanı koymada yardımcıdır.

5. Prostat kanseri: Prostat kanseri genellikle 50 yaş üstü erkekleri ilgilendirse de ailesinde daha önce kanser saptanan erkeklerde 40 yaş sonrası görülebilmektedir. Çoğunlukla sessiz seyreder ancak ağrılı, kanlı boşalma durumunda akılda bulundurulmalıdır.

6. Ameliyatlar: Kasık, yumurtalık, prostat için uygulanan cerrahiler sonrası ağrılı orgazm görülebilir. Kasık fıtığı ameliyatı, prostat ameliyatları, idrar yollarında yapılan ameliyatlar iyileşme tamamlanana kadar şikayetlere sebep olabilir.

7. Bazı ilaçlar: Özellikle orgazm mekanizmalarını bozan ilaçlar (antidepresanlar) erkek cinsel sorunlarına ve ağrılı orgazma sebep olabilirler.

8. Pudental nöropati: Diyabet, multipl skleroz (MS) veya cerrahiye bağlı oluşan sinir hasarları sonucunda cinsel organlarda ve makatta ağrı, ağrılı orgazm görülebilir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

1 Comment to “ Erkeklerde Orgazm Sırasında Neden Ağrı Oluşur?”

  1. Ogtayi says :Yanıtla

    Ağrılı dönemlerin gelişi, yaklaşık 2 haftalık ereksiyon yaşamama sonucu diye tespitim var. Ama yanlış, ama doğru? Enfeksiyon riskine karşın PEP ile aldığım Truvada+Isentress ilaçların ereksiyon çeşidi bozulması yaptığı yorumunu okudum ve ben de bunu yaşıyorum. Yalnız ereksiyona doğru, hayalara doğru içerden bir ince ağrı oluşuyor ve çok rahatsız edici. Normal midir? Sol yumurtada çok daha baskın ağrı yaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP