İdrarınız Hastalığınız Hakkında İpucu Verebilir – Doç. Dr. A. Kadir Tepeler

İdrarımız vücudumuzun atık ürünlerini içerir. Ancak idrarın fiziksel özellikleri yani rengi ve kokusundaki değişiklikler hastalığımız hakkında ipucu verebilir. Bu yüzden tuvalete gittiğimizde idrarımızı gözlemleyip değişiklik farkettiğimizde doktorumuza başvurmalıyız.

İdrarımızın üretildiği yer böbreklerimizdir. Kan böbreklerdeki hücrelerde üretilip ve böbrek içindeki havuzcuklardan süzülüp ince bir kanal ile mesaneye yani idrar kesemize gelir. Burada biriken idrar daha sonra kontrolümüz altında uygun koşullarda dışarı atılır. İdrar yalnızca üretildiği yer olan böbrek hastalıklarını yansıtmakla kalmaz, bütün vücudumuz, aldığımız gıdalar ve kullandığımız ilaçlar hakkında da bilgi verir.

İçindekiler

Normal İdrar Rengi Nedir?

İdrarımız içindeki ürokrom maddesinden dolayı açık sarı renktedir. Aldığımız sıvının miktarına göre rengi açılıp koyulaşabilir. Özellikle az sıvı aldığımızda veya yaz aylarında olduğu gibi terlemeyle fazla sıvı kaybettiğimiz zamanlarda idrar yoğunluğu artar ve rengi koyulaşır.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyım?

Kanlı idrar veya idrara kan karışması: Çoğunlukla idrar yollarındaki taş ve enfeksiyonlarda görülür. Bu hastalıklarda idrar kanamasına azalıp çoğalan şiddetli ağrı veya idrar yaparken yanma eşlik eder. İdrarda gözle görülür ve tekrarlayan kan görülmesi ağrısız ise tümörler akla gelir. Böbrek, mesane, prostat tümörleri genellikle ağrısız kanama yapar.
Bulanık ve kötü kokulu idrar: İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşları varlığında idrar bulanık gelir ve yoğun bir kokusu vardır.

İletişime Geç

Turuncu-koyu idrar: Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında idrar rengi turuncuya çalar tondadır ve dışkı da sarımsı bir tondadır. Hastaların cildinde de sararma olur.

Birçok ilaç ve yiyecek de idrar renginde değişiklik yapabilir:
Koyu sarı idrar rengi de normal olarak sınıflandırılır. B vitamini içeren gıdaların aşırı tüketimi ve bazı müshillerin kullanımında da koyu sarı renk görülebilir.

İdrar renginin pembe-kırmızı olduğu gözlemleniyorsa ve sorun eğer idrara kan karışmasına bağlıysa, durum ciddidir ve anormaldir. Günlük beslenmede aşırı pancar ve böğürtlen tüketilmişse ve bazı antibiyotiklerin kullanımı söz konusuysa, herhangi bir hastalık olmadan da idrarda pembe-kırmızı renk görülebilir.

Turuncu renkte idrar gözlemleniyorsa, havucun aşırı tüketiminden, B kompleks vitaminlerin veya bazı antibiyotiklerin kullanımından, bazı kan sulandırıcılardan ve kemoterapi ilaçlarından kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir besin tüketimi veya ilaç kullanımı yoksa sıvı alımının az olduğuna işaret eder.

Mavi idrar rengi ise çok nadirdir, mavi gıda boyası içeren besinlerin tüketildiğini veya oldukça nadir görülen bir genetik hastalığı düşündürür.

Koyu kahverengi idrar; baklagillerin aşırı tüketimi, sıtma ilaçları, bazı antibiyotikler, sinameki gibi müshiller ve kas gevşetici ilaçların kullanımı gibi durumlarda ortaya çıkar.

Koyu mor idrar ise genetik bir hastalık olan “porfiri” belirtisidir. Sinir sistemi ve cildi tutan bu hastalığın pek çok belirtisinden biri de koyu mor idrar rengidir.

Koyu bordo renkli idrar ise yine nefrit adı verilen böbrek iltihabının veya vaskülit adı verilen ciddi ilerleyici böbrek hastalığının belirtisi olabilir.

İdrarda köpük görülmesi, böbrekler yoluyla protein kaçağının belirtisidir. Genellikle tek başına fark edilir. Devamlı ve artarak sürmesi ciddi böbrek hastalığı belirtisidir.

Şeker ve tansiyon hastaları, hastalıklarının ilerleyen dönemlerinde böbreklerinin etkilendiğini protein kaçağının başlaması ile anlayabilirler. Bu nedenle idrarında köpük fark eden bir şeker veya hipertansiyon hastasının hekimine başvurması gerekir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

9 Comments to “ İdrarınız Hastalığınız Hakkında İpucu Verebilir”

 1. Gültan says :Yanıtla

  Sayın Dr. Ben ikiay içinde 3 kez pankreatit atağı geçirdim,sonuncusunda 39 gün önce ERPC yapıldı 1gün sonrada safrakesem alındı.İdrarım yaklaşık 1 yıldan fazla ara ara kahverengi bazende çok koyu kahverengi geliyordu ameliyattan sonra düzeleceğini sanıyordum ki bir hafta önce kahverengi idrar yine geldi, Kasım’da ağrı ve az olsada vajinal yanma oldu.Böbrek kontrollerim temiz çıktı içindekiler hariç,şöyle ki bildiğim ufak taş ve iki kist haricinde.Öyle olunca Nisaiye Dr gittim;3,7 mm en büyüğü birkaç miyom ve sıvı olduğu söylendi.probe kürtaj istendi ameliyat nedeniyle yaptıramadım. Arada sırada yaşadığım çarpıntı nedeniyle 25 mg’lık 1 kez kullandığım Beloc ve kulak çınlaması nedeniyle 24 mg’lık Betaserc kullanıyorum,ilaç düşkünlüğüm yok! Bütün bu doneler ışığında ne yapmam gerek? Şimdiden teşekkürler.

  1. İdrarda renk değişikliğinin sebebi idrarda kan görülmesi veya enfeksiyonlar olabilir. İdrarda kanın sebebi ise sıklıkla idrar yolu taşları, enfeksiyonlar ve bizlerin en çok endişe ettiği tümörlerdir. Sizin de yapılan incelemelerinizde böbrek taşı saptanmış. Ancak siz yine de müsait zamanda mutlaka üroloji uzmanına muayene olun ve kontrollerinizi yaptırın

   1. ... says :Yanıtla

    Merhaba doktor bey benim idrarımın rengi koyu kahverengi köpüklü ve bulanık 1 hafta böyle devam ediyor 3 4 gün koyu sarı ve köpüklü oluyor böbrek ağrısıda oluyor bir anda birsey batıyormuş gibi bir ağrı geliyor o anlık nefes kesiyor aylardır böyle devam ediyor acaba neden olabilir..

   2. Yücel emre says :Yanıtla

    Hocam bizimde süt gibi idrar ve idrar bir kumaşın üzerinde kuruyunca kireç gibi oluyor oğlum iki yaşında nedeni ne olabilir

 2. Meral says :Yanıtla

  Sayın Dr.
  Ben uzun süreli kronik rahatsızlıklar nedeniyle ilaç kullanıyorum.. Ancak son 2 ayda idrar da ,renk ,koku ve ara ara köpük gibi değişiklik oluştu..Nedeni ne olabilir?
  İlginize teşekkürler.

 3. Adem says :Yanıtla

  Merhaba hocam 4 yaşında prematüre kızımın son zamanlarda lazımlığı da idrarı bir süre beklediğinden dibe çökmüş kireç tortu gibi bir madde gözlemledik bunun sebebi nedir?

  1. Yücel emre says :Yanıtla

   Merhabalar aynı durum iki yaşındaki oğlumda da var sebebini öğrenebildiniz mi. İdrarı bir kumaşa sürün kuruyunca bembeyaz bir kireç çıkıyor kaç doktora gittik bir şey anlamadılar şimdi araştırmaya gideceğiz. Sizde durum nedir

 4. Cebrail says :Yanıtla

  Idral yaptiktan sonra kopuklesiyor renki sari

 5. Recep Genç says :Yanıtla

  Merhaba doktor bey benim idrarimdakoyu renkli ve az idrar yapıyorum bazende normal nedeni nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP