Penis boyu mu, kalınlığı mı? – Dr. Tepeler

Bir ürolog olarak, penis boyutu, özellikle de uzunluğu ve kalınlığı ile ilgili sorularla sık sık karşılaşıyorum. Bu konuyu tıbbi uzmanlık ve bazı bireylerin yaşayabileceği endişelere ve güvensizliklere karşı duyarlılığın bir karışımı ile ele almak çok önemlidir.

 

Öncelikle, erkekler arasında çok çeşitli penis boyutları olduğunu ve "normal" olanın büyük ölçüde değiştiğini anlamak çok önemlidir. Ortalama erekte penis uzunluğu yaklaşık 12-15cm arasında değişirken, çevre veya kalınlık da benzer şekilde değişir. Bireylerin, penis boyutu söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir standart olmadığını kabul etmeleri önemlidir.

penis

İçindekiler

Tıbbi açıdan bakıldığında, penis boyutu tipik olarak cinsel işlev veya tatmin ile ilişkili değildir. Cinsel uyarım ve hazzın çoğu duygusal bağ, ön sevişme ve klitoral uyarım gibi başka yollarla gerçekleşir. Daha uzun veya daha kalın bir penis bazı bireyler için belirli estetik tercihler sağlayabilirken, mutlaka cinsel zevk veya performans artışı anlamına gelmez.

 

Kadınlar arasında yapılan çalışmalarda, ankete katılanların %90’ı cinsel tatmin için daha kalın penis tercih ettiği ortaya konulmuştur. Yine aynı çalışmada kadınların yalnızca %21’i penis uzunluğunun önemli olduğunu vurgularken, %79’u penis kalınlığının önemsemektedir. 

 

Bununla birlikte, penis boyutuyla ilgili endişelerin birçok erkek için geçerli olduğunu ve bu endişelerin benlik saygısını ve güveni etkileyebileceğini kabul etmek de önemlidir. Ürologlar olarak, hastaların bu endişeleri açıkça tartışabilmeleri için güvenli ve anlayışlı bir ortam yaratmaya çalışıyoruz.

 

Bireylerin penis boyutunda algıladıkları yetersizlikle ilgili önemli sıkıntı veya psikolojik sorunlar yaşadığı durumlarda, danışmanlık veya terapi faydalı olabilir. Ek olarak, penis büyütme işlemleri gibi cerrahi seçenekler de mevcuttur, ancak bunlar her işlem veya cerrahi gibi riskler taşır ve bir ürolog ile kapsamlı görüşülerek dikkatli karar verilmelidir. Son yıllarda klinik ortamında uygulanan hiyaluronik asit dolgular ile penis kalınlaştırma işlemi sayesinde cerrahi risklerinden arınmaktayız. Uygulanan dolgular sayesinde hem penis gövdesi hem de penis başı istenilen seviyede kalınlaştırılmaktadır. 

 

Sonuç olarak, penis boyutunun erkekliği veya cinsel cesareti tanımlamadığını vurgulamak çok önemlidir. Sağlıklı ilişkiler ve cinsel tatmin, yalnızca fiziksel özelliklere odaklanmak yerine, partnerler arasında iletişim, karşılıklı saygı ve anlayış gerektirir. Ürologlar olarak amacımız, hastalarımızı penis boyutundan çok daha fazlasını kapsayan, partnerleri ile tatmin edici ve sağlıklı cinsel hayata ulaşmalarını sağlamaktadır.

 

Penis Büyütme hakkında makalemizi okudunuz mu?

İletişime Geç

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP