Sperm Testi Nedir? Neden Gereklidir? – Dr. Tepeler

Sperm Testi Nedir?

Sperm testi, spermiogram veya semen analizi hepsi aynı manada kullanılan terimlerdir.

Sperm testi, erkeklerde orgazm ile dışarı çıkan meni denilen sıvının mikroskobik olarak incelenmesidir.

İçindekiler

Sprem veya Meni Nedir?

Erkek cinsel organından orgazm sonrası çıkan yoğun hafif gri renkte sıvıdır. Sperm hücrelerini ve destek sıvısından oluşur.

Sperm hücreleri genetik materyal (DNA) taşıyan baş, boyun ve hareket sağlayan kuyruktan oluşur.

Sperm haricindeki sıvı prostat ve seminal vezikül denilen salgı bezlerinden üretilir.

Bu sıvı içeriğindeki protein, vitamin ve mineraller spermlerin yumurtaya kadar süren kadın organlarındaki yolculuğunda destek sağlar. 

İletişime Geç

Sperm Testinde Nelere Bakılır?

Sperm testi yalnızca sperm değerlerine bakılmakla kalınmaz daha kapsamlı bir incelemedir.

  • Asiditesi (pH): Prostat hastalıkları meninin pH’ını etkileyebilir. Asidik ortamda sperm canlılığı olumsuz etkilenir.
  •  Meni hacmi: Çıkan meninin toplam hacmidir (ml). Tıkanıklıklarda meni hacim oldukça azalır.
  •  Sperm konsantrasyonu: Mililitredeki sperm sayısıdır. Ayrıca toplam sperm sayısına da bakılır.
  •   Sperm morfolojisi: Spermleri baş ve gözdesindeki şekil açısından incelenir. Düzgün şekilli spermlerin yumurtayı dölleme kapasitesi yüksektir.
  • Sperm hareketi: Hareketli spermlerin menideki oranları incelenir. Hızlı ileri, yavaş veya yerinde hareketli olarak tanımlanır. Hareketsiz olanların yüzdesi özellikle belirtilir.
  •  Diğer hücreler: Artmış lökosit sayısı özellikle enfeksiyonlara işaret eder.

Sperm sayısındaki azalmaya oligospermi denir. Hiç sperm görülmemesi ise azospermi olarak adlandırılır. Hareketli spermlerin yüzdesel oranının düşüklüğüne astenospermi, hem sayı hem de hareket düşüklüğüne oligoastenospermi denir.

Sperm morfolojisindeki bozukluğa da teratospermi denir. Sperm sayı, hareket ve morfoloji bozukluğu birlikte gözlenebilir. Bu duruma oligoastenoteratozoopermi (OAT) denir. Bu durumun en sık sebebi varikoseldir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi nasıl yapılır? sorusu hastalarımız tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Bu testi vermeden önce erkeklerin 3-5 gün cinsel perhiz yapması gerekir. Yani erkeklerin boşalmamış olması istenir. Cinsel perhiz yalnızca cinsel ilişkiyi değil mastürbasyonu da kapsar. Bu sürelerden kısa veya uzun olması önerilmez.

Sakin bir ortama alınan beyler mastürbasyon yaparak steril bir kap içine boşalırlar. Bu amaçla görsel uyarıcı kullanılabilir. Mastürbasyon sırasında herhangi bir kayganlaştırıcı kullanılmaması tavsiye edilir. İşlem sonunda kap ilgili görevli kişiye teslim edilir.

Alınan örnek renk-hacim-pH açısından değerlendirilir. Belli bir süre bekletildikten sonra mikroskop altında inceleme yapılır. Spermler hareket, sayı, şekil açısından titiz bir incelemeye tabi tutulur. İncelemeyi yapan kişinin tecrübesi çok önemlidir.

Ne Zaman Sperm Testi Verilmeli? Kimler Sperm Testi Vermelidir?

Günümüzde pek çok erkek, çocuk sahibi olabilme potansiyelini öğrenmek için bu testi yaptırmaktadır. Ancak klinik pratiğimizde, çocuk sahibi olamama nedeniyle başvuran erkeklerde muayene sonrası ilk başvurduğumuz test spermiogramdır.

Varikoseli olan erkeklerde varikoselin testis fonksiyonlarına olumsuz etkileri yine sperm analizi ile ortaya konulur. Hatta ameliyat sonrası 3-6-9. aylarda kontroller yapılarak ameliyat başarısı değerlendirilebilir.

Vasektomi denilen erkeklerde sperm taşıyan kanalların bağlandığı ameliyat başarısı da spermiogram ile değerlendirilir. Vazektomi sonrası 3.ay kontrolü ile işlemin başarısı değerlendirilir. Sperm testi sonucu doktorunuzun size detaylı bilgi vereiblir.

Sperm testi hakkında bilgi almak, randevu oluşturmak için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

1 Comment to “ Sperm Testi Nedir? Neden Gereklidir?”

  1. Cemil says :Yanıtla

    Yıllardır çocuğum olmuyor hocam. Günde bi paket sigara içiyorum. Acaba benle alakalı bi sıkıntı yoksa hanımdan dolayı mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP